Процедура ЕКЗ
Одиним з найважливіших факторів, що впливають на ефективність лікування ЕКЗ, є якість яйцеклітин, яка, в свою чергу, значною мірою визначається віком жінки, з якої вилучені яйцеклітини. Всі яйцеклітини, які будуть перебувати в організмі жінки протягом її життя, закладаються ще в перші тижні її внутрішньоутробного розвитку. З початком статевого дозрівання в кожному менструальному циклі клітини витрачаються, поки їх запас не виснажується, і яєчники не перестають функціонувати.
Зниження фертильності з віком є природним процесом. Крім того зі збільшенням віку жінки зростає кількість яйцеклітин з різними хромосомними паталогіями. Використання яйцеклітин молодих жінок-донорів значно підвищує результативність лікування завдяки хорошій якості їхніх яйцеклітин. Донорські яйцеклітини використовуються для досягнення вагітності у жінок з різними репродуктивними проблемами, включно передчасне виснаження яєчників, знижений оваріальний резерв, низька якість яйцеклітин в попередніх циклах ЕКЗ, а також у жінок з хромосмними транслокаціями або генетичними захворюваннями, щоб уникнути їх передачі потомству. Донорські яйцеклітини використовуються майже в 10% всіх циклів ДРТ.
Донор яйцеклітин проходить стандартний цикл ЕКЗ, у той час як пацієнтка приймає препарати естрадіолу і прогестерону для підготовки ендометрія матки до імплантації. Яєчники донора стимулюють для отримання декількох яйцеклітин, яйцеклітини витягують шляхом трансвагінальної пункції, запліднюють спермою чоловіка пацієнтки і культивують в лабораторії. Після трьох-п’яти днів культивування два ембріона кращої якості переносять в матку пацієнтки.
Ваш цикл і цикл жінки-донора синхронізують за допомогою гормональних препаратів. Потім донору проводиться стимуляція, як при звичайному ЕКЗ, єдина відмінність, що донора іноді стимулюють дешевшими препаратами (це не означає, що вони мають сильнішу або більш шкідливу дію, як дехто вважає!), а Ви приймаєте ліки для підготовки до успішної імплантації ембріонів в ендометрій (призначають естрофем або прогінова, що забезпечують регенерацію та підготовку ендометрія).
Потім жінці-донору під наркозом пунктують фолікули, отримані яйцеклітини запліднюють сперматозоїдами Вашого чоловіка (за показаннями – донора), і переносять у Вашу порожнину матки зазвичай 2-3 ембріона, як і при стандартному ЕКЗ. До отримання результату Ви отримуєте підтримуючу терапію (використовують утрожестан або масляний розчин прогестерону (1 і 2,5%) для внутрішньом’язового введення).
Наявність вагітності визначають на 12-14 день після перенесення ембріонів за концентрацією ХГЧ в плазмі крові. При настанні вагітності ЗГТ продовжують застосовувати до 14 тижнів. Введення доз контролюють за рівнем естрадіолу і прогестерону в крові. Дози підбираються індивідуально.
При донації ооцитів у пацієнтки відсутнє жовте тіло, але при повноцінному розвитку вагітності зростаючий хоріон продукує хоріонічний гонадотропін в достатній кількості. Тому в циклах донації ооцитів в якості підтримуючого препарату ін’єкції хорагону не призначаються.
Донація ооцитів може бути проведена лише за умови повної інформованості подружньої пари про метод лікування, а також інформованості пацієнтки-донора про використання її яйцеклітин. Обов’язковою умовою проведення донації є добровільна згода учасників програми і оформлення відповідних документів.
У деяких країнах (Німеччина, Ізраїль) з етичних і релігійних міркувань донорство ооцитів заборонено. У нашій країні, це не заборонено, але немає закону, який вирішив би усі етичні та юридичні питання цієї проблеми.
Донація ооцитів є успішною програмою. Однак цей метод став і жертвою власного успіху. Зараз великий попит на ооцити. В умовах дефіциту клітин з боку клінік можливі сумнівні і неприпустимі дії.
Донор яйцеклітин проходить стандартний цикл ЕКЗ, у той час як пацієнтка приймає препарати естрадіолу і прогестерону для підготовки ендометрію матки до імплантації. Яєчники донора стимулюють для отримання декількох яйцеклітин, яйцеклітини витягують шляхом трансвагінальної пункції, запліднюють спермою чоловіка пацієнтки і культивують в лабораторії. Після трьох-п’яти днів культивування два ембріона кращої якості переносять в матку пацієнтки.