Поширені питання
ЕКО – екстракорпоральне запліднення, тобто зачаття дитини поза організмом жінки, в пробірці.
ДРТ – це допоміжні репродуктивні технології, крім ЕКЗ, базового методу цієї технології, до технологій ДРТ відносять також: ІКСІ (ця технологія описана нижче, див. Що таке ІКСІ?), генетичну діагностику ембріона, програми донорства сперматозоїдів і яйцеклітин, отримання сперматозоїдів шляхом операції безпосередньо з яєчка і сурогатне материнство.
ЕКЗ в стимульованому циклі (стимульований протокол) і ЕКЗ в природному циклі (природний протокол ЕКЗ).
Протокол ЕКЗ в кожному випадку підбирається лікарем індивідуально і залежить від віку жінки і багатьох інших факторів.
Стимульованим називається такий протокол ЕКЗ, при якому проводять стимуляцію гіперовуляціі. Ця процедура проводиться для того, щоб отримати більше яйцеклітин. В процесі овуляції без застосування стимулюючих препаратів у жінки утворюється одна, рідше – дві яйцеклітини. Більша кількість яйцеклітин дозволяє отримати більшу кількість ембріонів, і тому ймовірність вагітності в стимульованому протоколі ЕКЗ значно вища, аніж у природному.
Стимульований протокол буває довгим і коротким. Стандартним в Клініці BioTexCom сьогодні є довгий протокол ЕКЗ, його використовують в 80% випадків).
Природний цикл ЕКЗ – поділяється на «натуральний» природний цикл – коли стимуляція овуляції не проводиться, і модифікований – з дуже незначною стимуляцією.
ЕКЗ в природному циклі використовується, наприклад, в тих випадках, коли стимуляція яєчників не рекомендується або не дає ніякого ефекту.
Тривалість циклу ЕКЗ від першої ін’єкції до тесту на вагітність становить 5-6 тижнів (довгий протокол) і 4 тижні (короткий протокол).
Етапи ЕКЗ:
1. Десенситизація гіпофізу.
Цей термін означає зниження чутливості гіпофізу, яка необхідна лікарю, щоб «рідні» гормони жінки не заважали провести стандартизоване лікування. У Клініці BioTexCom в програмі ЕКЗ для цих цілей використовується препарат диферелін протягом 7-21 днів до початку 2-го етапу стимуляція суперовуляції препаратами ФСГ.
Десенситизація гіпофізу проводиться тільки в довгому протоколі ЕКЗ.
2. Стимуляція суперовуляції препаратами ФСГ.
ФСГ – фолікулостимулюючий гормон (препарат пурегон).
Як стає зрозумілим з назви на даному етапі здійснюється стимуляція росту фолікулів в яєчнику.
Суперовуляція – це дозрівання більш ніж 1 фолікула в яєчниках (оптимальним є дозрівання 7-12 фолікулів). Тривалість стимуляції овуляції при екстракорпоральному заплідненні становить 8-14 днів. Коли фолікули досягають 15-20 мм в діаметрі, яйцеклітина в них стає зрілою. Цей етап є найдорожчим в протоколі ЕКЗ.
В кінці цього етапу призначається препарат овітрель або прегнил (хоріонічний гонадотропін) для того, щоб яйцеклітина остаточно дозріла.
Через 36 годин починається наступний етап екстракорпорального запліднення.
3. Пункція фолікулів.
Іншими словами – це забір фолікулів з яєчників.
Ця процедура завжди відбувається під контролем УЗД з кольоровим доплером, для того щоб мінімізувати ризик поранення навіть найдрібніших судин. Процедура досить болюча, тому в Клініці BioTexCom вона завжди проводиться під внутрішньовенним загальним знеболенням.
4. Ембріологічний етап.
Взяті під час пункції яйцеклітини кілька годин дозрівають в пробірці, потім до них додаються сперматозоїди (ЕКЗ), або в кожну вводиться 1 сперматозоїд (ІКСІ). Протягом декількох днів ембріони, які утворилися культивуються, кращі з них (1-2) готуються до перенесення в порожнину матки. Надлишок ембріонів може бути заморожений для довготривалого зберігання. Це робиться для того, щоб у випадку, якщо ви захочете завагітніти ще раз, можна було підсадити Вам вже «готові» розморожені ембріони.
5. Перенесення ембріонів.
Процес перенесення ембріонів завжди відбувається під контролем УЗД. Процедура є практично безболісною і рідко викликає дискомфорт. Вона триває в середньому 2-5 хвилин.
6. Підтримка лютеїнової фази.
Цей етап ЕКЗ є необхідним для утримання вагітності. Жовті тіла (від лат. «Luteus» – жовтий), що утворилися на місці фолікулів після пункції, можуть бути неповноцінні. Їх функція може бути легко відновлена за допомогою сучасних гормональних препаратів. Це можуть бути таблетки, а може бути крем (гель) для вагінального або нашкірного застосування.
Будьте уважні! Для успіху протоколу ЕКЗ педантично виконуйте всі призначення лікаря.
7. Тест на вагітність.
Це дослідження крові на Хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ), вміст якого говорить про наявність вагітності.
Тест на вагітність проводиться через 12-14 днів після перенесення ембріона (точну дату Вам призначить лікар).
Якщо тест позитивний (більше 20), отже, Ви вагітні.
Репродуктологи воліють бачити цифру більше ста, тому що таке значення, як правило, говорить про життєздатною вагітність.
Через 7 днів після позитивного ХГЧ-тесту вагітність підтверджується ультразвуковим дослідженням. УЗД дозволяє виключити позаматкову вагітність.
У Клініці BioTexCom позаматкових вагітностей після ЕКЗ не було.
ІКСІ (ICSI – IntraCitoplasmatical Sperm Injection) – різновид ЕКЗ, при якій в яйцеклітину під мікроскопом вводиться один сперматозоїд.
ІКСІ дозволяє безплідним парам завагітніти без використання донорської сперми, навіть при важких випадках чоловічого безпліддя.
Показаннями до ІКСІ також є імунне безпліддя, або попередні невдалі спроби ЕКЗ.
На даний момент в Клініці BioTexCom ІКСІ використовується приблизно в половині випадків екстракорпорального запліднення.
Метод ІКСІ, на відміну від методу ЕКЗ, існуючого вже більше 30 років, відносно новий і маловивчений. У клінічній практиці ІКСІ використовується з 90-х років. Але дані, отримані майже за двадцять років спостереження і вивчення дітей, показують, що за рівнем розвитку діти, народжені після ІКСІ, не відрізняється від однолітків.
Немає науково обгрунтованих даних, що постільний режим після перенесення ембріонів збільшує частотність настання ЕКЗ вагітності. Якщо у Вас є таке бажання і така можливість, Ви можете піти у відпустку.
Заборона на статеве життя не підвищує результативність ЕКЗ протоколу (і не знижує її). Але! Стимульовані в протоколі ЕКЗ, яєчники можуть бути легко травмовані, тому Вам обов’язково потрібно обговорити Ваш випадок з вашим лікарем.
Репродуктологи Клініки BioTexCom йдуть шляхом збільшення ефективності ЕКЗ і безпеки протоколу для здоров’я жінки. Це здійснюється за рахунок обмеження числа ембріонів, які переносяться і зниження курсової дози гормонів.
Вартість програм ЕКЗ може різнитися в залежності від віку пацієнтки. Це обумовлюється тим, що, наприклад у жінок старше 35 років (особливо у жінок, яким ближче до 40 років; з оперованими яєчниками; у курців) доза препаратів, необхідних на один курс лікування, набагато вища, ніж у жінок до 30 років, і, відповідно, ціна циклу у них істотно вища.
У вартість даної програми входить: вартість гормонального моніторингу овуляції, вартість процедур (пункція, перенесення, ембріологічна робота + ІКСІ за показниками) і вартість ін’єкцій препаратів для стимуляції овуляції.
Більш докладно про вартість програм ЕКЗ ви можете ознайомитися в нашому прайсі.
Якщо у Вас видалені маткові труби, то альтернативи ЕКЗ для Вас НЕ ІСНУЄ. У більшості випадків, Вам, звичайно, можуть запропонувати подібну альтернативу, наприклад, операцію на трубах, стимуляцію овуляції без ЕКЗ, внутрішньоматкову інсемінацію.
Але! За ефективністю ЕКЗ набагато краще за всі інші методи лікування разом взяті. Задопомогою ЕКЗ ви завагітнієте швидше, витративши менше часу і нервів, ніж при лікуванні безпліддя іншими методами.
Наприклад, в більшості розвинених країнах існує альтернатива: або ЕКЗ, або вагітність природним шляхом, без допомоги медиків.
Так. За останні 20 років було проведено колосальну кількість наукових досліджень, які довели, що діти народжені після ЕКЗ і діти, зачаті природним шляхом, абсолютно однаково розвиваються і однаково здорові. Тим не менш, акушери-гінекологи і педіатри з побоюванням ставляться до «ЕКЗ дітям».
По-перше – подружні пари, які проходять лікування методом ЕКЗ, як правило, менш здорові, ніж їхні однолітки. Ендокринні та запальні захворювання, які призвели до безпліддя, можуть проявити себе під час вагітності, роблячи таку вагітність і пологи більш ризикованими. Але, тим не менш, на сьогодні число «ЕКЗшних» дітей в світі склало більше 1 млн.
По-друге, середній вік жінки після ЕКЗ набагато більший, аніж при природному зачатті. Після 35 років ризик народження генетично неповноцінної дитини зростає у всіх жінок БЕЗ ВИКЛЮЧЕННЯ.
Тому в Клініці BioTexCom, всім вагітним після ЕКЗ жінкам пропонується генетичний скринінг.
І нарешті, третя причина – це багатоплідність. Двійнята завжди народжуються недоношеними, в кращому разі після 36 тижнів виношування, замість нормальних 40, і, відповідно, більш слабкими. Двійнята повільніше розвиваються в перші роки життя. До цього додається, як правило, пологи шляхом кесаревого розтину, що несе в собі ризик акушерських ускладнень та дитячого церебрального паралічу.
Лікарі клініки роблять все, щоб мінімізувати ризик багатоплідності, навіть якщо це трохи знизить ефективність лікування. Тому в клініці BioTexCom двійні є результатом 15% ЕКЗ вагітностей (трійні – 0%).
Саме з цих причин вагітності після ЕКЗ лікарі відносять до групи ризику.
Тому велика частина обстежень перед ЕКЗ спрямована не на уточнення причини безпліддя, а на дослідження здоров’я жінки, щоб максимально зберегти вагітність.
При лікуванні безпліддя методом ЕКЗ можливі такі ускладнення як синдром гіперстимуляції яєчників (СГЯ).
СГЯ – це стан передозування препаратами фолікулостимулюючого гормону (ФСГ). В нормі у жінки дозріває одна яйцеклітина в одному фолікулі. Поле овуляції фолікул перетворюється в жовте тіло, яке виробляє гормони, що підтримують вагітність: естрадіол і прогестерон.
Cтімуляція яєчників в протоколі ЕКЗ призводить до дозрівання декількох (не одного!) фолікулів і яйцеклітин. За рахунок цього різко збільшується ймовірність зачаття. Однак, велике число фолікулів (як правило 20 і вище) призводить до надмірного вироблення гормону естрадіолу, який згущує кров. «Зайва» рідина з кровотоку виходить в інші тканини, викликаючи набряки. Лікування СГЯ досить ефективне, але дороге через високу вартість препаратів, які використовуваних. Вартість лікування СГЯ може бути така ж як вартість ЕКЗ. При середньому та тяжкому ступенях СГЯ лікування повинне бути стаціонарним.
Типовий портрет пацієнтки, генетично схильної до СГЯ: не схильна до повноти, молода світловолоса жінка.
Полікістоз яєчників є захворюванням, при якому СГЯ важко уникнути.
Лікар не може з 100% точністю передбачити реакцію яєчників на стимуляцію, тому СГЯ супроводжує роботу всіх центрів ЕКЗ.
Що в Клініці BioTexCom роблять, щоб уникнути СГЯ?
У Клініці BioTexCom прийнято скасовувати протокол лікування на будь-якій стадії, якщо існує високий ризик СГЯ (як правило, лікар дізнається про те, що подальша стимуляція небезпечна тільки на 7-й день стимуляції). У цьому випадку пацієнт, на жаль, втрачає гроші, витрачені на ліки для стимуляції (за цей час пацієнт встигає витратити приблизно третину препаратів, що плануються до використання), але зберігає здоров’я.
У першому протоколі ЕКЗ для жінок у віці до 35 років призначається мінімальна доза для стимуляції яєчників. Це призводить до зниження числа фолікулів і яйцеклітин відповідно, а отже веде до зменшення шансів на вагітність. При виборі між ефективністю і безпекою лікарі Клініки BioTexCom завжди обирають БЕЗПЕКУ.
Внутрішньовенне введення розчину альбуміну в день пункції яєчників достовірно знижує ступінь вираженості СГЯ. Але, альбумін – це препарат, створений з чужорідного білка, який може викликати побічні реакції (виражену алергію). Крім того, виробник в принципі не може застерегти від інфікування вірусами (гепатит, цитомегаловірус та ін.)
Всі пацієнти до початку ЕКЗ протоколу проходять ретельне гормональне дослідження (ФСГ, ЛГ, Естрадіол) на 2-4-й день циклу та ультразвуковий огляд яєчників на 2-6-й день циклу.
Лікар обов’язково обговорить з вами всі можливі варіанти і ризики, пов’язані з лікуванням.
Всі ці дослідження рекомендується проводити в Клініці BioTexCom перед протоколом ЕКЗ навіть для іногородніх пацієнтів.
Чи існує спосіб, що дозволяє з 100% вірогідністю уникнути СГЯ?
Такий спосіб є. Це ЕКЗ в природному циклі (тобто взагалі без стимуляції). Цей метод набагато безпечніший, але й істотно менш ефективний, ніж ЕКЗ в стимульованому циклі, тому він не є безумовним стандартом лікування на даний момент.
Наступне ускладнення, яке може статися при ЕКЗ – поранення внутрішніх органів: кишківника, великих судин і т.і. У Клініці BioTexCom за 2006-2008 роки не було жодного подібного ускладнення.
Вагітність двійнею теж відноситься до ускладнень.
Ця тема детальніше розглядається в питанні про здоров’я дітей після ЕКЗ (Див. „Чи буде здоровий дитина, народжена після ЕКЗ?”)
Як можна уникнути двійні?
Перенесення одного ембріона дозволяє уникнути двійні. Проте ефективність ЕКЗ при цьому так само падає вдвічі. Вам буде запропоновано вибрати скільки ембріонів переносити: один або два? Якщо вам 40 років і більше, вибір буде збільшений до трьох ембріонів за перенос. Попередньо ембріологи розкажуть вам про результати ембріологічної роботи і покажуть фотографії ембріонів.
Перед початком лікування безпліддя методами ДРТ вам буде запропоновано підписатися під документом, який називається «інформована згода». Перед цим Ваш лікар відповість на всі Ваші запитання.
Перед початком протоколу ЕКЗ, в тому числі і ІКСІ, лікар повинен переконатися, що стимуляція овуляції, наркоз і вагітність не зашкодять здоров’ю жінки. Для цього призначається стандартне обстеження (згідно з наказом МОЗ № 67 про допоміжні репродуктивні технології. Перелік необхідних досліджень вам видадуть разом з інформованим згодою.
Вам необхідно проконсультуватися з терапевтом (при необхідності з анестезіологом).
Ну а жінок з гінекологічними протипоказаннями і передраковими захворюваннями жіночих органів не допустить сам лікар-репродуктолог (він же акушер-гінеколог).
Будь ласка, не приховуйте від лікаря наявності хронічних захворювань.
Це залежить від того, який ви вели спосіб життя до лікування. У вагітності є два головних ворога – це шкідливі звички і надмірна вага.
Спочатку зупинимося на шкідливих звичках: доведено, що куріння і алкоголь істотно знижують результативність ЕКЗ (хоча зв’язок між ними і безпліддям не доведений). Ймовірність вагітності істотно знижується, якщо хтось з подружжя палить, або вживає алкоголь.
Деякі європейські клініки ЕКЗ приймають пари на лікування, не раніше, ніж через 6 місяців, після відмови від шкідливих звичок.
З надмірною вагою все просто: Індекс маси тіла (ІМТ) понад 29 значно знижує ймовірність вагітності та збільшує вірогідність викидня. Під час першої консультації лікар вимірює ваш ІМТ і дає рекомендації щодо способів схуднення.
Єдиний вітамін, потреба в якому у вагітної жінки доведена – це фолієва кислота. Її можна почати приймати вже зараз в дозі 1 таблетка 1 мг на день або по 1 таблетці 400 мкг 2 рази на день.
Фолієва кислота перешкоджає розвитку вад нервової трубки в плоді. Її можна приймати у зазначеній дозі до 16 тижнів вагітності.
Полівітаміни для вагітних (вітрум, пренатал матерна і т.і.) застосовувати в першому триместрі немає потреби.
Більш того існує загроза передозування вітамінами, особливо груп А, D, E, K.
Краще урізноманітнити своє харчування, включити в щоденний раціон якомога більше свіжих овочів і фруктів.
Так, але тільки за медичними показаннями.
При ймовірності наявності захворювання, яке пов’язане з статтю, під час ЕКЗ в Клініці BioTexCom вам буде перенесено ембріон «потрібної» статі, який не несе в собі захворювання. У всіх інших випадках вибір статі дитини за умов штучного запліднення визнаний неетичним.
Де завгодно: в будь-якій аптеці і в Клініці BioTexCom. При цьому треба знати наступне:
Відповідь: Це не одне і теж. Метод ІМСІ – це метод відбору сперматозоїдів найкращої якості. Методика застосовується при вираженій ТЕРАТОСПЕРМІЇ (деформація сперматозоїдів) і виконується суворо за призначенням. Використовується спеціальне устаткування, в нашому центрі ми не використовуємо додаткові насадки на мікроскоп, а маємо окремий мікроскоп і електронні мікроманіпулятори найновішої моделі. В результаті потужного збільшення сперматозоїд збільшується настільки, що можна побачити всі його деформації. Відповідно до класифікації відбираються сперматозоїди класу А і вже тільки після їх відбору проводиться введення (ін’єкція) сперматозоїда в яйцеклітину (ІКСІ). Метод дуже кропіткий, вимагає дуже точної роботи під мікроскопом. При необхідності, якісні сперматозоїди кріоконсервуются.
СПКЯ – ендокринне захворювання, яке зустрічається дуже часто і призводить до безпліддя, якщо не почати вчасно лікуватися. Це захворювання викликає порушення роботи ендокринної системи та метаболізму всього організму. Перш за все потрібно дізнатися, якої форми СПКЯ, чи є порушення кисневого обміну, на скільки порушений метаболізм, виключаємо захворювання надниркових залоз. При необхідності ми досліджуємо генетичні фактори згортання і генетичні фактори СПКЯ. Проводимо корекцію ендокринних і обмінних порушень. Відновлюємо овуляцію і проводимо корекцію рівня прогестерону. В нашому центрі ми не призначаємо стимуляцію суперовуляції, якщо не знаємо, прохідні у Вас маткові труби чи ні. Також стимуляція не призначається, якщо у чоловіка не фертильна сперма. Отже, при непрохідності маткових труб сенсу в стимуляції немає. Стимуляція суперовуляції проводиться під контролем лікаря, так як при СПКЯ ймовірний ризик ускладнення стимуляції – синдром гіперстимуляції яєчників. Хірургічний метод лікування проводиться вкрай рідко, так як після операції сильно знижується фолікулярний резерв в яєчниках.
Лікування безпліддя, а саме ендокринного найбільш успішне. Воно включає різні методи індукції овуляції, а іноді і хірургічне лікування безпліддя при синдромі полікістозних яєчників. При стимуляції овуляції можливий розвиток синдрому гіперстимуляції яєчників. Стимуляцію овуляції проводять кломіфеном. Це синтетичний естроген, в терапевтичних дозах виявляє в основному антиестрогенну дію.
Також використовують в індукції овуляції препарати гонадотропних гормонів. Лікування безпліддя агоністами рилізинг гормонів рекомендують при вторинному гіпогонадизмі, а також при неефективності кломіфену.
Що необхідно в вашому конкретному випадку і яке лікування безплідності потрібне Вам можна вирішити на первинному прийомі, зіставивши дані УЗД + гормони крові та історію хвороби.
Сьогодні при наявності азооспермії (відсутність сперматозоїдів в еякуляті) застосовується тестикулярна біопсія, тобто біопсія яєчок з метою отримання життєздатних сперматозоїдів. В разі їх отримання можливо застосувати програму ЕКЗ ІКСІ, в процесі якої відбираються кращі сперматозоїди і вводяться в кожну, отриману в процесі програми, яйцеклітину. Це дозволяє підвищити ймовірність настання вагітності. У разі відсутності життєздатних сперматозоїдів (абсолютне чоловіче безпліддя) можна використовувати сперму донора в рамках програми інсемінації спермою донора (при нормальній прохідності маткових труб), а також в рамках програми ЕКЗ із спермою донора якщо існує така проблема як непрохідність маткових труб або їх відсутність.
Причин, що викликають чоловіче безпліддя, безліч. Це можуть бути порушення в утворенні сперми, непрохідність сім’яних канатиків, інфекційні захворювання. Спровокувати чоловіче безпліддя може навіть хронічний простатит. В повсякденному житті є чимало факторів, що викликають чоловіче безпліддя: стреси, неповноцінне харчування, прийом анаболічних стероїдів. Сучасні чоловіки використовують так звану кріоконсервації сперми. Це своєрідна біологічна страховка. В таких випадках не потрібне лікування чоловічого безпліддя. Клініки ЕКЗ використовують кріо матеріал у програмах штучного запліднення. Обстеження та лікування чоловічого безпліддя повинен проводити лікар андролог зі знаннями ендокринології.
Лікування чоловічого безпліддя необхідно починати з встановлення причин. За результатами досліджень Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я причин чоловічого безпліддя є багато:
Хірургічне лікування чоловічого безпліддя включає операції на варикоцеле, вазостомію і умовно-штучне запліднення.
Однією з причин чоловічого безпліддя є патологія сперми. При підозрі на цю патологію потрібно провести такий аналіз, як спермограма.
Її потрібно проводити всім безплідним парам, оскільки це недорогий і неінвазивний метод.
При дослідженні сперми оцінюють обсяг еякуляту, число сперматозоїдів, їх рухливість і морфологію. Нормальні показники сперми такі – обсяг еякуляту – більше 2 мл, число сперматозоїдів – не менше 20 млн на мл, рухливість сперматозоїдів – рухливі не менше 50% сперматозоїдів, морфологія сперматозоїдів – не менше 30% нормальних сперматозоїдів. Якщо спермограма виявила патологію сперми, необхідна консультація андролога.
Штучна інсемінація спермою чоловіка призначається при: – наявності патології спермограми чоловіка (астено-, оліго-, тератозооспермия), – позитивній пробі Шуварского (проба на сумісність). Програма штучної інсемінації спермою чоловіка проводиться з урахуванням попереднього обстеження подружньої пари згідно з наказом № 67 МОЗ РФ. Після проходження попередньої підготовки пацієнтів і відсутності протипоказань для проведення програми інсемінація сперми в порожнину матки проводиться протягом 2-3 днів за умови дозрілих фолікулів(-а), в залежності від виду циклу (натуральний, стимульований). Інсемінація спермою чоловіка або донора дозволяє підвищити ймовірність настання вагітності до 15-20%.
Непрохідність маткових труб або їх відсутність є показанням для проведення програми ЕКЗ, так як запліднення в природних умовах відбувається саме в маткових трубах. Аденоміоз з синехіями в порожнині матки також перешкоджають настанню вагітності. Попередньо перед програмою ЕКЗ необхідно пролікувати аденоміоз з синехіями в порожнині матки за допомогою призначення препаратів, що блокують активність ендометріозних запалень, а також видалення синехій з порожнини матки. Тільки в цьому випадку програма ЕКЗ буде ефективною. У разі негативного ефекту від лікування безпліддя можна використовувати програму ЕКЗ із застосуванням сурогатного материнства.
Програма ЕКЗ ІКСІ дозволяє підвищити ймовірність настання вагітності у безплідних пар з чоловічим фактором безпліддя. На сьогоднішній день від чоловічого безпліддя страждає 50-60% безплідних пар. Лікування чоловічого безпліддя займає в середньому 2-3 місяці і більше (в залежності від причини), оскільки утворення нових сперматозоїдів відбувається кожні 68-72 дня. Можливо у Вашому випадку спермограма досліджувалася без попередньої підготовки чоловіка. Перед лікуванням необхідно утримуватися від впливу стресових ситуацій, куріння, критичних температур, інфекційного фактору, виробничих шкідливостей, прийому алкоголю. В іншому випадку спермограмма міститиме відхилення від норми.
Повторна спермограмма повинна досліджуватися за умов статевого утримання від 2 до 4 днів.
Штучне запліднення – запліднення жінки без статевого контакту. Сюди входять такі програми: Штучна інсемінація спермою чоловіка, Інсемінація спермою донора, ЕКЗ, ІКСІ в рамках програми екстракорпорального запліднення.
Штучне запліднення здійснюється за умов чоловічого безпліддя, ендокринного безпліддя, імунологічного безпліддя, непрохідності або відсутності маткових труб і т.д.
У медичній практиці до застосування будь-якого діагностичного та лікувального методу існують свої показання та протипоказання. Це стосується і лікування методом ЕКЗ.
На практиці найбільш часто показаннями для програми ЕКЗ є захворювання і стани, що призводять до вираженого зниження репродуктивної функції жінки або чоловіка.
ПОКАЗАННЯ:
У тому випадку коли порушена функція маткових труб існує два шляхи вибору подальшої тактики лікування: хірургічне відновлення прохідності маткових труб під час лапароскопічної операції або проведення програми ЕКЗ. У разі відсутності обох маткових труб, єдиний шлях вирішення проблеми – ЕКЗ.
Сигналом до лікування методом ЕКЗ з боку чоловіка є патологія сперми, що призводить до різкого зниження її запліднюючої функції в природних умовах.
Ендометріоз може ефективно лікуватися поєднанням хірургічного лікування і подальшої медикаментозної терапії. При важких формах ендометріозу, а також у разі неефективності хірургічного лікування найбільш оптимальним методом вирішення проблеми є метод екстракорпорального запліднення.
З віком змінюється репродуктивна функція жінки, в тому числі змінюються механічні властивості яйцеклітин. У багатьох випадках, вікові зміни можуть бути подолані за допомогою методів ДРТ, включаючи ІКСІ і допоміжний хетчинг.
В більшості випадків при порушенні овуляції застосовуються більш прості методи лікування, наприклад стимуляція овуляції і внутрішньоматкова інсемінація. Однак, за відсутності ефекту від таких методів, пацієнтам рекомендується проведення програми ЕКЗ, як найбільш ефективного способу подолання проблеми безпліддя. Як правило, у пацієнток з ановуляцією хороші шанси завагітніти.
Діагноз безпліддя нез’ясованого генезису ставиться приблизно в 15% випадків. У такій ситуації парі може бути запропоновано лікування методом ЕКЗ, особливо за відсутності ефекту від проведення інших методів лікування, оскільки в деяких подружніх парах фактично є своєрідний блок, що перешкоджає заплідненню.
ПРОТИПОКАЗАННЯМИ для проведення ЕКЗ є:
Деякі з цих протипоказань є «тимчасовими», а інші постійними.
Так, наприклад, проведення ЕКЗ можливе після лікування гострих запальних захворювань, видалення доброякісних пухлин матки (міома матки). У всіх інших випадках лікування методом ЕКЗ не проводиться внаслідок ризику погіршення стану здоров’я жінки як в процесі ЕКЗ, так і в разі настання вагітності і пологів.
Перед тим як запропонувати подружній парі лікування методом ЕКЗ, лікарем проводиться аналіз діагнозу з урахуванням всіх показань і протипоказань для ЕКЗ, в тому числі для застосування допоміжних лабораторних процедур. Тільки після цього складається індивідуальна програма підготовки пацієнтів до проведення лікування і вибирається оптимальний протокол проведення ЕКЗ.
До недавнього часу всі розробки і технології в сфері допоміжної репродуктивної медицини стосувалися в основному питань жіночого безпліддя, в той час як чоловічому безпліддю, яке займає значне місце в цій проблемній групі, (чоловічий фактор виявляється у 30-40% безплідних пар), протягом останніх років не приділялося достатньої уваги. Аналітичні методики, які використовуються і до сьогодні, були розроблені в 60-х роках минулого століття і до теперішнього часу вони застаріли і не завжди дозволяють точно встановити істинну причину безпліддя. Таке несерйозне ставлення до проблеми чоловічого фактора, призвело до низького відсотку вагітностей і високої ймовірності раннього переривання вагітності (викидні). За статистичними даними ВООЗ за останні п’ять років ймовірність вагітності при проходженні процедури ІКСІ становить 30%, однак використання технології МСОМЕ-ІМСІ, заснованої на ретельній оцінці запліднюючої здатності сперми, підвищує ймовірність вагітності до 70%. Ефективність технології МСОМЕ – ІМСІ отримала всесвітнє визнання і наукові праці з даної технології, опубліковані в провідних авторитетних медичних виданнях.
МCOME (дослідження будови рухомих, живих сперматозоїдів).
Морфологічний аналіз (тобто аналіз за будовою) МCOME грунтується на тридцятирічному досвіді дослідження морфології сперматозоїдів. Дані дослідження дозволили класифікувати сперматозоїди на підгрупи за морфологічними особливостями:
Аналіз МCOME – унікальний метод, який не має аналогів у світовій практиці, оскільки дозволяє виконувати морфологічну оцінку живих рухливих сперматозоїдів при збільшенні в 6300 разів (новий комбінований оптико-електронний метод збільшення).
Метод MCOME дозволяє обрати найбільш прийнятне лікування для пацієнтів з чоловічим фактором безпліддя. Цей метод можуть обрати ті пацієнти з чоловічим фактором безпліддя, кому показана інсемінація спермою чоловіка, ЕКЗ, ІКСІ або ІМСІ, як найбільш підходящий безпосередньо для них метод запліднення, тим самим це значно зекономить час, здоров’я і фінансові витрати пацієнтів.
ІМСІ (введення в яйцеклітину сперматозоїда, відібраного методом МСОМЕ).
ІМСІ є істотним доповненням до процедури ІКСІ і грунтується на мікроіньекції відібраного морфологічно здорового сперматозоїда в цитоплазму яйцеклітини (сперматозоїди з нормальною морфологією і високою вірогідністю успішної вагітності згідно з критеріями MSOME).
Ми проводимо відбір рухливих сперматозоїдів з хорошою морфологією при збільшенні в 6300 разів що дозволяє домогтися певних переваг методу ІМСІ таких як:
При проведенні процедури ІКСІ відбір сперматозоїдів проводиться при збільшенні в 400 разів, що не дозволяє відібрати морфологічно правильний сперматозоїд для запліднення яйцеклітини. Імовірність вагітності при проходженні цієї процедури становить 30%.
При проведенні процедури ІМСІ відбір сперматозоїдів проводиться при збільшенні в 6300 разів, що дозволяє ретельно, протягом 2-3 годин виділити сперматозоїди з нормальною морфологією і високою вірогідністю успішної вагітності і нормального розвитку плоду. Ймовірність вагітності в такому випадку становить 60-70%.
Порівняльна таблиця ймовірності вагітності при проведенні процедур ІМСІ і ІКСІ.
Ймовірність вагітності: ІМСІ = 66%; ІКСІ = 30%
Вірогідність передчасної зупинки вагітності (викидень): ІМСІ = 10%; ІКСІ = 25%
Ймовірність народження дитини: ІМСІ = 50%; ІКСІ = 22%
Вперше кріоконсервація (заморожування) ембріонів була застосована в допоміжних репродуктивних технологіях (ДРТ) в 1982 році. Ймовірність настання вагітності з використанням розморожених ембріонів становить приблизно 10-15%.
Кріоконсервація ембріонів
Процедуру кріоконсервації ембріонів проводять у тому випадку, якщо після проведення лікування методом ЕКЗ у пацієнтів залишаються “зайві” ембріони з хорошими показниками. Заморожені ембріони зберігають у спеціальних пластикових соломинках, що знаходяться в рідкому азоті. Обмежень на термін зберігання ембріонів немає. Є дані про вдалу вагітність та пологи з використанням ембріонів, що зберігалися 10 років.
Перенесення розморожених ембріонів
За відсутності вагітності після ЕКЗ з настанням менструації (тобто вже в наступному циклі) можна здійснювати перенос розморожених ембріонів. В цьому випадку процедура росту фолікулів не проводиться, а призначаються ліки, що готують слизову оболонку матки для перенесення ембріонів. Ці препарати містять жіночі гормони, що змінюють в природних умовах стан слизової оболонки матки під час другої фази менструального циклу і готують її до імплантації ембріона у випадку успішного запліднення. Приблизно в середині менструального циклу слизова оболонка досягає потрібних характеристик (товщини і структури). Далі проводять розморожування ембріонів і переносять їх в порожнину матки. Так як при кріоконсервації ембріонів ущільнюється їхня оболонка, проводиться процедура допоміжного хетчингу (надсічення оболонки ембріона).
Умови, які необхідні для кріоконсервації ембріонів
Кріоконсервація ембріонів проводиться лише для ембріонів з хорошими показниками якості і на певній стадії їхнього розвитку. Ембріони з поганими показниками не заморожуються – інакше відбувається деградація – руйнування ембріонів. Стадія розвитку відіграє важливу роль у процедурі кріоконсервації. Заморожуються ембріони на стадіях зигот, 2-х, 4-х, 8-ми клітин і бластоцистів.
Можливі наслідки при кріоконсервації і розморожування ембріонів
Необхідно розуміти, що ембріони після процедури кріоконсервації і розморожування можуть бути непридатними для використання в переносі через їх деградацію (руйнування). В такому випадку, перенесення ембріонів відповідно не проводиться.
В ході підготовки слизової оболонки матки проводять гормональний аналіз, на підставі якого роблять висновок про стан слизової оболонки. У разі відхилень гормональних параметрів від нормальних показників процедура переносу ембріонів неможлива, тому що слизова оболонка матки не готова до переносу. В такому випадку можна провести повторну програму з підготовки ендометрію в наступному циклі.
Дуже акуратно! Під час процесу заморозки, навіть при дотриманні найсуворішого порядку в лабораторіях ЕКЗ, ембріони повинні подолати небезпеку формування кристалів льоду, різкої зміни температури, PH і концентрації електролітів в середовищі, а так само зміни трансмембранного потенціалу (transmembrane water movement).
Клітини ембріону, як і інші живі тканини, містять воду. Вода формує гострі кристали льоду, які розростаються в процесі заморожування. Якщо їх не прибрати в самому початку, ембріон може розірватися. При заморожуванні також утворюються згубні для ембріона солі у воді. Щоб уникнути цієї проблеми, вода видаляється з ембріонів і замінюється кріозахисним розчином, який не утворює льод. Ембріони переносять в сольовий розчин фосфатного буфера на деякий час (5-10 хвилин). Потім переносять в розчин висококонцентрованого проникаючого кріопротектора (highly osmotic cryoprotectant fluid). Ембріон тимчасово стискається, оскільки. швидко дегідрується. Потім швидко розширюється назад, коли кріопротектор заміщує воду. Ця процедура займає всього декілька хвилин, після чого ембріон готовий до заморожування. У різних клініках відповідні протоколи варіюються, але проходять за одним сценарієм.
Ембріони переносять у скляні або пластикові соломинки для подальшого зберігання. Зазвичай в кожну соломинку на зберігання переносять 1-4 ембріона з одного протоколу з урахуванням кількості ембріонів, яку планують в майбутньому розморозити і одразу підсадити. Соломинки попередньо охолоджуються, переносяться в каністри, які опускаються в терморегульовані ізольовані сховища-танки (посудини Дьюара) з рідким азотом. Поступовий процес заморозки займає декілька годин.
Після того як ембріони дістали з кріобанку, вони розморожуються до кімнатної температури менше ніж за хвилину чи дві. Але повністю процес розморожування займає близько 40 хвилин перед тим як ембріони будуть готові до перенесення або подальшого заморожування.
Ембріони дістають з каністр і охолоджують до кімнатної температури. На відміну від підготовки ембріонів до процесу заморозки, тут кріозахисний розчин поступово відділяється і заміщається водою при переміщенні ембріонів в високорозчинні середовища, в яких міститься більше води і менше кріопротекторів. Знову ж таки, ембріон може розірватися під час потрапляння води в клітини. Отже цей п__роцес серйозно контролюється. Потім ембріон доводять до температури тіла і підсаджують, або переносять в культурне середовище в інкубатор до переносу. Зазвичай, перед підсадкою якість ембріонів переоцінюється.
Наскільки добре ембріони переживуть разморозку залежить від самого протоколу заморожування/розморожування та якості ембріонів перед заморожуванням. Ембріони, які були більш високої якості перед заморожуванням, краще переживають кріо. Багато клінік не заморожують ембріони поганої якості. До 3-го дня вони повинні бути мінімум 6-ти клітинними і мати не більше 20-25% фрагментації, інакше вони не переживуть процес. Зазвичай відсоток розморожування варіюється від 50% до 80%, досягаючи в більшості лабораторій більше 70%. Важливо дізнатися відсоток вдалого розморожування в клініці, де ви будете робити протокол.
Після розморожування ембріони оцінюються. В деяких ембріонах всі клітини загинуть. Такі ембріони називаються «атретичними» (atretic). Інші можуть мати частину пошкоджених клітин (таких ембріонів більшість). Пошкодження можуть бути незначними або серйозними. Незважаючи на те, що відсоток наступних вагітностей безсумнівно обернено пропорційний ступеню пошкодження ембріона, такі ембріони часто відновлюються і все ще можуть призвести до народження дитини. Такий випадок був яскраво продемонстрований першими пологами після кріо-протоколу в Австралії в 1984 році. Ембріон був заморожений на стадії 8 клітин, але 2 клітини загинули в процесі заморожування/розморожування. Його перенесли, коли він був 6-ти клітинним. Він вижив, імплантувався і, в кінцевому результаті, довів світові, що успішна кріоконсервація людського ембріона можлива. З того часу, незліченна кількість дітей була народжена завдяки цій процедурі і часто після перенесення саме тих ембріонів, котрі в якійсь мірі пережили загибель деяких своїх клітин.
Найкраща якість у тих ембріонів, в яких клітини залишилися на 100% неушкодженими. Було припущено, що більшість таких ембріонів настільки ж життєздатні, як і ті, що не були заморожені. Але таких ембріонів небагато.
За спостереженнями, ембріони з парною кількістю клітин мають переваги перед ембріонами з непарною кількістю клітин; вони переживають кріо на 5-10% більше. Також, за спостереженнями, ембріони з донорськими яйцеклітинами переносять кріо краще (приблизно на 2-5%), ніж ембріони тої ж якості з використанням яйцеклітини пари, що лікується від безпліддя.
Відсоток виживання також може залежати від того, на якій стадії був заморожений ембріон. Вважається, що ембріони, заморожені на більш ранній стадії, краще переносять кріо. Можливо, тому що вони більш прості за структурою і їхні мембрани ядра не порушені. (В результаті, якщо є дуже велика кількість ембріонів хорошої якості, одна порція може бути заморожена на стадії 2PN, інша – поміщена в лабораторію для культивування 8-клітинних ембріонів і бластоцист для нового переносу). Однак, також допускається, що балстоцисти можуть краще пережити кріо, тому що у них більше клітин і їм простіше компенсувати втрату деяких з них. На практиці все відбувається по-різному і залежить від варіанту кріо протоколу, який використовується в кожній окремій лабораторії.
Бластоцисти і ембріони на стадії поділу можуть бути перенесені одразу після розморожування (через 0-6 годин). А ембріони, заморожені на більш ранній стадії, часто культивуються ще один день і переносяться на стадії поділу або бластоцист.
Теоретично ембріони можуть залишатися замороженими протягом необмеженого часу, тому що під час кріоконсервації немає біоактивності. На практиці не доведено протягом якого часу вони залишаються життєздатними. Перші кріо-переноси, в результаті яких народилася дитина, проводилися в середині 80-х років. З того моменту, 12-річні кріо-ембріони дали вагітність. Кріо-протоколи вдосконалюються і, можливо, ембріони, які були нещодавно заморожені, дадуть кращий результат.
Відсоток успіху при перенесенні кріо-ембріонів зазвичай нижчий, аніж у нових.
Це може відбуватися як через пошкодження ембріона при заморожуванні/розморожуванні, так і через те, що у взятому протоколі ембріони кращої якості вже були перенесені свіжими. До того ж, у пацієнтів у кріо-протоколі вже була невдача, а у тих, які лише його проходять – ні.
Так. Іноді, коли велика кількість ембріонів заморожується на ранній стадії розвитку (2PN), всі або більшу частину з них буде розморожено і культивовано. Як і в свіжому протоколі, для підсадки будуть обрані ембріони кращої якості, а решта заморожені знову. Перенесення двічі заморожених ембріонів призводить до народження дитини, але деякі з тих же факторів, які впливають на ефективність процедури після перенесення кріо-ембріонів (у порівнянні з свіжими), можуть зменшити відсоток успіху в протоколах з двічі замороженими ембріонами.
Якщо Ви плануєте лікуванння методом ЕКЗ, рекомендується приблизно за 1-2 місяці до початку циклу, обраного Вами для проведення ЕКЗ, звернутися до лікаря для вирішення всіх питань, які вас цікавлять. На прийомі повторно оцінюються результати попередньо проведеного обстеження, що включає: огляд на кріслі, УЗД, гормональні дослідження, визначення збудників інфекцій, що передаються статевим шляхом, тобто стандартного обстеження для пацієнтів перед лікуванням методом ЕКЗ. За показаннями проводяться додаткові методи обстежень.
Для ознайомлення і подальшого оформлення пацієнтці видається угода на лікування методом ЕКЗ (включаючи методи ІКСІ, допоміжний хетчинг, видалення фрагментації). Всі форми угод сторін на проведення кожної процедури повинні бути підписані до початку лікувального циклу.
Одню з основних вимог для початку лікування методом ЕКЗ є запобігання вагітності в циклі, в якому починається лікування з використанням не гормональних, а бар’єрних методів контрацепції (презерватив).
Aнализ насінної рідини визначає кількість сперми, яке виробляє чоловік, а також її якість.
Спермограма – це зазвичай перший аналіз, який допомагає визначити, чи є у чоловіка проблеми з зачаттям дитини (безпліддям). Проблеми зі спермою є у більш ніж однієї третини пар, які не можуть завагітніти (безплідні).
Teсти, які можуть виконуватися під час аналізу сперми, включають визначення наступних показників:
Для чого це робиться
Аналіз сперми робиться для того, щоб визначити:
Як готуватися
Вас можуть попросити уникати будь-якої сексуальної активності, в результаті якої відбувається еякуляція за 2-5 днів до здачі сперми на аналіз. Це допомагає впевнитися, що у Вас буде максимальна кількість сперми, а також забезпечить надійність результатів аналізу. Якщо можливо, не уникайте сексуальної активності більше 1-2 тижнів перед тестом, оскільки такий великий період утримання може зробити Вашу сперму менш активною.
Як це робиться
Вам потрібно буде здати сперми на аналіз, зазвичай виверження сперми відбувається в чистий стакан. Найпоширеніший спосіб збору сперми – мастурбація з еякуляцією в стакан.
Оскільки зразки сперми відрізняються кожен день, Вам може знадобитися здати 2-3 зразка протягом 3 місяців.
Ризики
Не існує ніяких ризиків, пов’язаних зі збором сперми для аналізу.
Що впливає на результат аналізу
Фактори, які можуть вплинути на достовірність результатів аналізу, включають:
Цикл ЕКЗ включає в себе кілька етапів, і кожен з них повинен бути успішно подоланий для переходу на наступний щабель:
Перш ніж перенесення ембріонів в порожнину матки, він повинен пройти всі стадії розвитку, тому що тільки бластоцист може бути імплантований в ендометрій матки.
Три основні фази імплантації відомі як опозиція, адгезія і інвазія.
Адгезія бластоцисти – це ланцюг біохімічних реакцій, що ведуть до її прикріплення до ендометрія.
Інвазія – це самоконтрольованого процес, що дозволяє ембріональному трофобласту проникнути глибоко в децидуальної материнську тканину і впровадитися в кровотік ендометрія. Це відбувається за рахунок вироблення особливих хімічних речовин під назвою протеїнази.
Для успішної імплантації бластоцисти дуже важливі і імунні механізми.
Аналіз невдалої спроби ЕКЗ
Якщо ви не завагітніє після першої спроби ЕКЗ, звичайно, ви будете дуже засмучені і розчаровані. Однак пам’ятайте, що це ще не кінець шляху – це тільки його початок! Після невдалої спроби ЕКЗ ви зустрінетеся з лікарем і проаналізуєте, які висновки можна зробити. При аналізі невдалої спроби ЕКЗ лікар приділяє особливу увагу якості ембріонів і ендометрія, а також іншим важливим моментам:
Коли можна почати повторний цикл ЕКЗ?
Навіть якщо ви не завагітніли, сам факт, що ви пройшли через ЕКЗ, дозволить вам жити далі з думкою про те, що ви зробили все, що було в ваших силах, використавши новітні технології, які може запропонувати сучасна медицина.
Повторний цикл ЕКЗ
Більшість лікарів радять почекати хоча б один місяць, перш ніж починати наступний цикл лікування. Хоча з медичної точки зору можливе проведення повторного цикл ЕКЗ вже в наступному місяці, більшості пацієнтів потрібно перерву, щоб зібратися з силами і відновити душевну рівновагу, перш ніж починати все спочатку.
Поінформованість про фертильності (також називається природне планування сім’ї або періодичне утримання) – це спосіб перевірити зміни, які відбуваються з Вашим тілом під час менструального циклу. Ця інформація допоможе Вам дізнатися, коли у Вас овуляція. Тоді Ви зможете правильно вибрати час статевого акту, щоб завагітніти або навпаки уникнути зачаття.
Жінка зазвичай здатна завагітніти близько 5 днів кожен місяць. Ці дні якраз припадають на овуляцію. В середньому овуляція настає за 12-16 до початку наступного менструального циклу. Отже, овуляція доводиться на 10-й день 24-денного менструального циклу, 14-й день 28-денного циклу або 21-й день 35-денного циклу. Сперматозоїди можуть жити в репродуктивних органах жінки до 3-5 днів, тому можливо завагітніти, якщо сексуальний контакт відбувається за 2-3 дні до овуляції.
Meтоди